• تلفن مرکزی جهت نوبت دهی تمامی کلینیک ها : 77813477 (021) 

سمعک عملکرد شنیداری کودک کم شنوا را بهبود می بخشد و از طریق برنامه های توانبخشی مداوم، منظم و مؤثر مهارتهای رشد گفتار و زبان بهبود می یابد.

شنوایی سنجی نوزادان

ارزیابی و تشخیص شنوایی

1. ارزیابی و تشخیص:
در برخی از موارد، نوزاد شما در تستهای غربالگری شنوایی نوزادان رد شده و به مراحل تشخیصی ارجاع می گردد. اگر نوزاد در تست هفته اول رد شد یا قبول شد، ارجاع به تستینگ یک ماهگی می گردد. در صورت قبول شدن یا نشدن در تستینگ یکماهگی، حتما باید تستینگ سه ماهگی انجام گردد. در صورتی که در تستینگ سه ماهگی قبول شد، شنوایی نرمال است و بقیه مسیر در صورت نیاز توسط ادیولوژیست توضیح داده خواهد شد. در صورتی که نوزاد در تستینگ سه ماهگی رد شد، حتما نیاز است که مراحل تشخیصی شنوایی انجام گردد. در خیلی از موارد، در همان جلسه غربالگری سه ماهگی، انجام تست ABR کلینیکال میسر می باشد. در برخی موارد، برحسب شرایط موجود انجام این تست به جلسه دیگری موکول می گردد.

موارد تردید به کم شنوایی نوزاد:
پدر و مادر گرامی؛
• اگر نوزاد شما زودتر از موعد به دنیا آمده است
• اگر نوزاد شما در هنگام تولد وزن کمتر از 1500 گرم داشته است
• اگر نوزاد شما پس از تولد بیش از 48 ساعت در NICU بستری شده است
• اگر نوزاد شما میزان زردی بالا داشته است
• اگر نوزاد شما تعویض خون شده باشد
• اگر نوزاد شما ناهنجاری هایی در سر یا صورت داشته باشد
• اگر نوزاد شما در حین تولد دچار هیپوکسی (کمبود اکسیژن) شده باشد
• اگر مادر در دوران بارداری مبتلا به بیماریهایی نظیر سرخک، سرخجه، آبله مرغان و... شده باشد
• آگر مادر در دوران بارداری سابقه ضربه شدید به شکم داشته باشد
• اگر در سابقه فامیلیال پدر یا مادر یا هردو، حتی با نسبتهای دور، سابقه کم شنوایی مادرزادی وجود داشته باشد
• اگر نوزاد شما در تستهای غربالگری شنوایی نوزادان رد شده باشد
• اگر نوزاد شما با شنیدن اصوات متوسط از خواب بیدار نمیشود
حتما به وجود افت شنوایی مشکوک شده و از اُدیولوژیست متخصص نوزادان و اطفال مشاوره و ارزیابی دقیق دریافت نمائید

تستهای تشخیصی مورد استفاده در ارزیابی شنوایی نوزادان:
تست OAE:
این تست از اولین پاسخهای شنیداری قابل ثبت بوده و درواقع عملکرد حلزون شنوایی را مورد بررسی قرر می دهد. این تست از روز اول تولد به عنوان ابزار غربالگری شنوایی نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد و در سنین بالاتر انواع مختلف این تست ارزش تشخیصی و کلینیکال پیدا می کنند.

تست ABR:
قویترین ابزار تشخیصی در حیطه ادیولوژی، تست ABR می باشد. این تست از سن سه ماهگی قابل اجرا می باشد و به صورت دقیق بود یا نبود اختلال شنوایی را مورد تائید قرار می دهد. ارزش کلینیکال این تست علاوه بر مورد فوق، ارائه تخمین نسبتا دقیق از میزان کم شنوایی می باشد.

تست ASSR:
همانطور که در بند قبل توضیح داده شد، تست ABR تخمینی از آستانه های شنوایی به دست نمی دهد و این خود یکی از چالشهای پیش روی شنوایی شناسان جهت تنظیم سمعک برای نوزادان و کودکان با سن پایین بوده است. تست ASSR با ارائه تخمینی از آستانه های شنوایی در فرکانسهای مختلف به ادیولوژیست نوزادان و اطفال کمک می کند تا تنظیم مناسبتری را برای سمعک انجام دهند. البته به اعتقاد بزرگان ادیولوژی دنیا، این تست به تنهایی ارزش تشخیصی بالایی ندارد و حتما باید جزء مجموعه تستینگ نوزاد باشد.

تست ECochG:
این مورد نیز از تستهای موفق در ادیولوژی بوده و در حیطه های مختلف کاربرد ها و ارزش کلینیکال مختلفی دارد. در حیطه نوزادان و کودکان از این تست به عنوان ابزاری قوی جهت تشخیص موارد نوروپاتی شنیداری استفاده می شود و در بزرگسالان نیز در مواردی همچون تشخیص کلینیکال سرگیجه، هیدروپس آندولنف (بیماری منیر)، بررسی عملکرد تعادلی گوش داخلی و... دارد.

آزمونهای رفتاری شنوایی:
در سنین بالاتر از 9 ماه، معمولا کودک به توانایی پاسخ دادن به محرکات شنیداری می رسد که در ادامه به یک سری از تستهای شنوایی که تخمینی دقیقتری از آستانه های کودک به ما می دهند، اشاره خواهیم نمود. یکی از مهمترین چالش ها در زمینۀ تجویز سمعک نوزادان و کودکان با سنین پایین، ارزیابی و تعیین دقیق آستانه های شنوایی و تنظیم مناسب سمعک بر اساس آستانه های بدست آمده می باشد. متأسفانه با وجود اینکه تست های الکتروفیزیولوژیک نظیر OAE, ABR و ASSR در این زمینه تخمین هایی را بدست می دهد ولی هنوز قابلیت اعتماد بالایی در این تست ها وجود ندارد، بنابراین همیشه توصیۀ متخصصین ادیولوژی اطفال، بر انجام یک سری از آزمون ها و تعیین آستانه ها بر اساس جمع بندی حاصل از این آزمون ها در کنار هم می باشد. ادیومتری رفتاری/مشاهده ای (Behavioral / Observasional Audiometry ):
در ادیومتری BOA ، ادیولوژیست یک محرک صوتی را ارسال کرده و رفتار کودک را مشاهده می کند. رفتار در مقابل صدا ممکن است به صورت تغییر در الگوی مکیدن، باز کردن چشم ها، توقف فعالیتی که در حال انجام آن است و یا چرخش سر باشد.
یکی از نقایص BOA ، این است که میزان توانایی پاسخدهی به محرکات صوتی در کودکان مختلف، متفاوت است. برای مثال برخی کودکان 2 ماهه به صدایی با شدت 20 dB Hواکنش نشان می دهند در حالیکه برخی دیگر تا شدت صدا به 80 dB H نرسد، واکنشی ندارند. به همین دلیل این تست فقط در حد رد احتمال وجود افت شنوایی عمیق قابل اعتماد می باشد. علاوه بر این کودکان بسته به میزان هشیاری شان، عادت کردن به پاسخ دهی شان به صدا متفاوت است (تعداد دفعاتی که باید صدا را بشنوند تا عادت به پاسخ دهی ایجاد گردد)، همچنین اصواتی که کودکان مختلف به آنها علاقه دارند، متفاوت است (برای مثال برخی به اصوات گفتاری و برخی دیگر به اصوات تون خالص علاقه نشان می دهند). در آخر باید گفت که انتظارات آزمونگر نیز بر روی تفسیر پاسخ های نشان داده شدۀ کودک تأثیرگذار است: هنگامی که شما انتظار دارید پاسخی از کودک ببینید، آن را خواهید دید، حتی اگر اتفاق نیفتاده باشد. ادیومتری تشویق بینایی (Visual Reinforcement Audiometry ):
VRA در مورد کودکان 6 ماهه تا 2.5 ساله قابل اجراست. در این روش از تمایل طبیعی کودک به برگشتن به سمت صدا استفاده می شود. این تست می تواند مثالی از روش های شرطی سازی فعال باشد. این نوع از تست باید در اتاقی که از لحاظ صوتی حالت تعدیل شده ای دارد (برای مثالی اتاقی که دیوارهایش با پوشش اکوستیکی پوشانده شده باشد) انجام گردد. اصوات از طریق یک دستگاه ادیومتر کلینیکال ارائه می گردد و در هنگام ارائۀ صدا یک اسباب بازی متحرک و جالب برای کودک در داخل یک جعبه روشن می شود و اسباب بازی شروع به حرکت می کند. در واقع کودک شرطی می گردد که هر گاه صدا را شنید به جعبه نگاه کند، و بدین طریق برای بدست آوردن آستانه های شنوایی کودک در فرکانس های تعریف شده در ادیوگرام، ادیومتری انجام می شود. ادیومتری بازی شرطی سازی (Conditioned Play Audiometry):
این روش برای کودکانی که سن آنها بالای 2 یا 2.5 سال است قابل اجرا می باشد. طریقۀ کار به این صورت است که به کودک آموزش داده می شود با هر بار شنیدن صدا یک میلۀ چوبی را در تختۀ مخصوص قرار دهد، یا توپی را در سبد بیندازد، یا لگوها را به ترتیب بچیند و یا هر پاسخ دیگری که توانایی انجام دادنش را داشته باشد و به آن علاقمند باشد را انجام دهد. به کودک آموزش داده می شود که باید منتظر بماند و گوش کند و تنها زمانی پاسخ را ارائه دهد که صدا را می شنود. در کودکانی که به این مرحلۀ سنی رسیده اند، می توان تست را در اتاقک ادیومتری نیز انجام داد، به این صورت که مادر با کودک در داخل اتاقک باشند و ادیولوژیست آزمونگر در بیرون اتاقک. البته آموزش کافی به مادر داده میشود که باید ساکت بنشیند و مراقب باشد که هیچ گونه کلید راهنمایی کننده ای به کودک ارائه ندهد. اغلب اوقات انجام یک تست به تنهایی نمی تواند پاسخ دقیق و قابل اعتمادی از وضعیت شنوایی کودک، بویژه در مورد کودکان با سنین پایین تر، در اختیار ما قرار دهد، بلکه باید با انجام مجموعه ای از تست های الکترفیزیولوژیک و رفتاری به قضاوت درباۀ میزان شنوایی کودک بپردازیم.

 

گروه شنوایی شناسی پژواک88

کلینیک های تخصصی نوزادان و کودکان (شرق، غرب و شمال تهران)

کلینیک مرکزی: تهران خیابان دماوند، نرسیده به تهرانپارس، بعد از ایستگاه داریوش پلاک ۸۶

تلفن مرکزی جهت نوبت دهی تمامی کلینیک ها : 77813477 (021)

پست الکترونیک :  info@samakpejvak.com